Социалните мрежи оказват значително влияние върху начина, по който общуваме и възприемаме реалността. В разговор с психоаналитика д-р Огнян Димов, той подчертава, че социалните мрежи създават фалшиви представи за живота, като хората често показват само позитивните аспекти от ежедневието си. Това води до състояние, в което индивидите се опитват да изглеждат идеални, докато в действителност могат да се чувстват самотни и депресирани.
Д-р Димов отбелязва, че юношеството, което би трябвало да бъде период на търсене на дълбоки връзки и ценности, често се свива до повърхностни взаимодействия, доминирани от социалните мрежи. Той изразява тъга за това, че младите хора вместо да търсят “невъзможното”, се задоволяват с “най примитивното” и “пошлото”.
Социалните мрежи също така променят качеството на нашите отношения. Вместо да се наслаждаваме на тишината и самотата, хората се стремят да бъдат постоянно свързани, което може да доведе до повърхностни и неавтентични връзки. В крайна сметка, социалните мрежи не само че променят начина, по който общуваме, но и как възприемаме себе си и другите, създавайки фалшиви реалности, които могат да доведат до емоционални проблеми.