Психотерапевтът д-р Огнян Димов представи в Силистра втората си книга “Тревожността – причини, смисъл, разрешаване”

“Аз като специалист се справям с тези тревожни състояния, които всеки един от нас познава в по-малка или по-голяма степен. Тревожността е едно особено състояние, което на пръв поглед е В нещо много неясно, нещо много постоянно, същевременно с много ясни послания един към нас. Винаги тръгва от нещо много конкретно, въпреки, че изглежда много необяснимо. Паническите атаки, както и цялата група на тези т.нар депресивни състояния. Това каза в интервю д-р Огнян Димов по повод представянето на втората му книга в Силистра “Тревожността – причини, смисъл, разрешаване”. Първата книга на специалиста носи заглавието “Агресията в семейството. Пътища за преодоляване”.

“Тревожността е предизвикателство и знак, че нещо в собствения ни живот и нещо от миналото ни нее е разрешено, връзката със себе си, със собственото ни минало и всички тези проблеми, които идват в детството, някъде остават като отворени въпроси, на които ние все още не сме дали отговор. Това в моята книга се опитах да го изведа, като един опит за себепознание, опит човек да се срещне със себе си, чрез много примери, които давам и анализите. Човек да живее собствения си живот, собствената си индивидуалност по един смислен и уникален начин”, допълни Димов.

Психотерапевтът сподели, че едно неглижиране на депресията води до задълбочаване на депресията и се отразява се и на телесно ниво с цялата симптоматика. Димов каза, че интересът към психологията от страна на младите е засилен, но с един коварен проблем.

“Много от хората, чрез професията искат да решат лични проблеми. Това са две различни неща. Първо човек трябва ди си реши личните проблеми, после да реши дали иска да работи тази професия, която иначе е много трудна”, подчерта специалистът, По думите му емпатията е нещо изключително важно. Способността да видим проблема и болката на другия, но тя трябва да върви и с обратния процес. “Способността да сложиш граница на емпатията, защото човек посещава специалист, не за да стане приятел с него, а за да се усети разбран, но да усети дистанцията Тя лекува. Работа ми носи изключително удовлетворение и смисъл”, каза Димов.

Според психотерапевта рецептата за щастие е следната: човек да разговаря непрекъснато със себе си и да е наясно от къде идва нещастието и неспокойствието в живота му.

“Книгите ми са една форма на автотерапия и самоанализ. Четейки книгите, човек да преосмисли живота си. Щастлив съм да съм родния ми град. Всяко едно връщане тук е едно вътрешно пренареждане”, каза в заключение д-р Огнян Димов.

 

Можете да откриете официалната публикация на интервюто тук.